تبلیغات
وب مدیریت منابع انسانی من - ستادهای چاق، صف‌های خسته و پادشاهان لخت

ستادهای چاق، صف‌های خسته و پادشاهان لخت

ارسال در تاریخ : سه شنبه 18 تیر 1387   05:07 ق.ظ

نوع مطلب :عمومی ،

 وحید جلیلی

درآمد:

یكی از بچه‌های جنگ تعریف می‌كرد: «بعد از عملیات والفجر۸ بعثی‌ها از ۲۲بهمن تا نیمه فروردین پاتك می‌كردند كه فاو را پس بگیرند. حجم و شدت پاتك‌ها بچه‌ها را خسته كرده بود و كم كم زمزمه‌هایی در گرفته بود كه چرا مرخصی نمی‌دهید. چرا نیروی تازه نفس نمی‌آورید و… یك روز دیدیم ماشین‌های تبلیغات آمدند خط. بلندگوها‌یشان را راه انداختند و سرود پخش كردند و توی هركدام از سنگرها بسته ای انداختند. بسته را باز كردم دیدم جزوه‌ای است. نوشته بود: “آه نفسم به من می‌گوید برو مرخصی ولی ای نفس! من…”  ادامه ندادم. با فحشی زیر لب جزوه را پرت كردم آن طرف خاكریز. گذشت تا بالاخره ترخیص شدیم. آمدیم اهواز كه برگردیم تهران. در اهواز یكی از بچه های دانشگاه را دیدم. گفت راستی فلانی و فلانی و فلانی آمده‌اند جبهه. تعجب كردم! گروه خونشان به این جور حرف‌ها نمی‌خورد. آدرس گرفتم. رفتم پیششان. در یكی از خانه مصادره‌ای های بالای شهر اهواز زیارتشان كردم. با عرقگیر زیر باد كولر گازی دراز كشیده بودند و داشتند برای “خط” جزوه می‌نوشتند: “آه نفسم به من می‌گوید برو مرخصی!”

۱. نظام جمهوری اسلامی تا دلتان بخواهد چشم اندازنویس و سیاست گذار و ممیز و ناظر و بازرس دارد.

وارد هركدام از دستگاه های عریض و طویل فرهنگی جمهوری اسلامی كه بشوید با آدم های یقه سفیدی طرفید كه سرگرم راهبرد نویسی و سیاستگذاری هستند و هر منتقدی را هم به ورود در این سرگرمی دعوت می كنند.

نیروهای ستادی با اشتیاق از هر ایده ای كه بشود برایش فراخوان ها و همایش های آنچنانی برگزار و ویژه نامه ها و دبیرخانه های آنچنانی تر ایجاد كرد، استقبال می كنند، خواه آن ایده «جامعه مهدوی» باشد یا «مهندسی فرهنگی» یا «چشم انداز بیست ساله» یا «دولت اسلامی» یا «جامعه مدنی» یا «گفتگوی تمدنها» یا…


۲. مدیران اجرایی و ستادی در رسانه ها سرگرم طرح بحث های جدید و عمیق و گسترده نظری هستند. طرف سالهاست مدیر یك دستگاه هنری یا رسانه ای است و می بینی با چه شدت و حدتی از عدم تبیین نسبت رسانه با سنت یا فقدان تعریف هنر دینی یا… سخن می گوید و اینكه باید در زمینه این مباحث كار بشود! جالب است كه برای صمیمی تر شدن بحث و شكستن گارد مخاطب افعال اول شخص هم بكار می برند: «متأسفانه ما هنوز تبیین نكرده ایم، تعاریف را، مرزها را مشخص نكرده ایم… پس می بینید كه باید ابتدا تكلیفمان را با این مفاهیم مشخص كنیم تا…»

و البته صیغه اول شخص جمع بر همه تطبیق می كند جز بر خود گوینده! شخص اول هر كدام از این دستگاهها اولین ویژگی اش آن است كه هیچكدام از معایب آن مجموعه به او ربطی ندارد و فقط با یك سری مفاهیم انتزاعی كه هنوز تكلیفمان را بقول آقای رییس با آنها مشخص نكرده ایم، ربط دارد.

در ادارات طرح و برنامه و پژوهشكده ها و سمینارهای تحت مدیریت این حضرات هم سالهاست كه مطالعاتی در دست اقدام و كار كارشناسی دقیقی در حوزه های مختلف در حال اجراست. كار كارشناسی و تئوریك در نگاه حضرات معنایی معكوس دارد و به جای آنكه به دنبال ساده كردن و به جواب رساندن پیچیده ها باشد، در پی پیچیده كردن بداهت هاست تا هر یقینی را به تردید و هر عزمی را به حزم تبدیل كند. به حداكثر رساندن “مطالعات” از آن دست تنها غایتش این است: به صفر رساندن « مطالبات ».

۳. فساد نهادینه شده در ستادهای چاق عملیاتها را به شكست نزدیك و نزدیك تر می كند. جماعت «یقولون ما لا یفعلون» كه در ستادها پناه گرفته اند و وظیفه ای جز بیلان كار بافتن و ویترین ساختن و توجیه سردرگمی و بی آرمانی برای خود نمی شناسند حتی بیش از دشمنانی كه روبروی «صف» به خط شده اند، نیروهای عملیاتی را می آزارند.


ستادها آماس كرده اند و صف ها روز به روز لاغرتر می شوند.

هر چه عملیاتی ها افسرده تر و منزوی تر می شوند، لپ ستادی ها بیشتر گل می اندازد و جلسات و محافل پر زرق و برقشان رونق بیشتری می گیرد و گنده گویی هایشان بیشتر می شود.

جالب اینجاست كه یك دهم دغدغه ای كه برای پاسخ به شبهات و تربیت نیروی فكری! و كارشناس! پروری در ستاد ها موج می زند، انگیزه ای برای پر كردن خط و حمایت از عملیاتی ها وجود ندارد. ملالی هم نیست. تا دلتان بخواهد تكنوكرات ها و فرصت طلب ها هستند و می توانند همزمان كه ستادی ها به خاله بازیهای تئوریك و استراتژیكشان مشغولند و از آن لذت می برند، با استفاده از امكانات نظام مقدس جمهوری اسلامی صف ها را تسخیر و بیلان كار آقایان را تزیین و فساد سفیدشان را پنهان كنند. وقتی كه بیلان كار با مانور هم پر می شود، دیگر چه نیازی به عملیات؟ چه نیازی به خط شكن ها؟

۴. در سالهای اخیر هم با به راه افتادن اردوهای تئوریك متعدد و دوره های متنوع آشنایی با مبانی و پاسخ به شبهات نسل جدیدی از ستادی های جوان تربیت شده اند كه زینت المجالس مدیران كار كشته قبلی اند و محفل آرای جلسات محافظه كارها و بوروكرات های بی آرمان.

نسل نو  هم می تواند انتخاب كند: یا به اردوی یقه سفیدهای ستادی بپیوندد و در سر خیال پست و پول و پرستی‍‍‍‍‍ز و پیشرفت بپزد یا به سلك عملیاتی ها در آید و زیر بار نگاه عاقل اندر سفیه پادشاهان لخت ستادها كمر خم كند.

۵. اگر امسال سال نوآوری است باید حواسمان باشد كه این ستادهای كهنه كه هر ازچندی بزك دوزك جدیدی می كنند، آمادگی دارند كه هر ایده جدیدی را به زیباترین شكل ممكن خنثی كنند چرا كه آنها ستادند! و اگر قرار باشد«عملیات» جدی بشود كه ستادها -این ستادها- دیگر شأنی ندارند. خصوصاً كه آن ایده “نوآوری” باشد و در تضاد با ماهیت “محافظه كاری” كه مكتب مقدس ستادی هاست. “مانور” نوآوری مطمئناً از عملیاتش آسان تر و كم خطر تر است.

۶. تعارف ها و تملق های رایج در ستادهای چاق و بی مصرف، بر مفهوم مبهمی به نام «تعریف» بنا شده است. هرچه بگویی بلافاصله سر بر می دارند كه «تعریف شما از این مسئله چیست؟» و از كجا معلوم كه این تعریف درست باشد؟ و تعریف در نگاه اینان بیشتر به تحریف شبیه است. آنقدر راجع به واژه ها حرف بزنند تا یادتان برود كه هدف از همه این بحث ها و تعریف ها عمل و اقدام و تحقق بوده است.

قاعدتاً وقتی هیچ تعریفی قطعیت نداشته باشد، هیچ معروفی هم وجود نخواهد داشت و «امر به معروف» نیز سالبه به انتفای موضوع است!

۷. «مباحث تئوریكِ بدون توجه به خارج و واقعیات؛ غلط است …گفتیم دارد تهاجم فرهنگى انجام مى‏گیرد …اگر مى‏خواستند كه تهاجم فرهنگى را نشان بدهم، با چشم خودم كأنّه دارم تهاجم فرهنگى را مى‏بینم، مى‏توانستم موارد را نشان بدهم. نشان هم دادم؛ اما بعضیها شروع كردند به انكار و گفتند نه آقا، چنین چیزى وجود ندارد.

…در اول جنگ تحمیلى عراق، دلسوزهاى محلى مى‏آمدند و مى‏گفتند عراقیها به خاك ما حمله كردند؛ به مرز ما نفوذ و تجاوز كردند. به بنى صدر مى‏گفتیم رئیس جمهور! شما چه خبر دارید؟ مى‏گویند عراقیها حمله كردند؛ مى‏گفت دروغ مى‏گویند؛ این سپاه براى اینكه خودش امكانات دست و پا كند، این حرفها را مى‏زند! آنها را متهم مى‏كردند. بعد هم به دهلران رفت -كه هنوز آن وقت دهلران را نگرفته بودند-، ایستاد و مصاحبه كرد؛ گفت: من الان در دهلرانم؛ مى‏گویند عراقیها آمده‏اند؛ عراقیها كجایند؟! از دهلران بیرون آمد و دو ساعت بعد دهلران به وسیله‏ى عراقیها تصرف شد. نمى‏شود كه واقعیات را با چشم روى هم گذاشتن انكار كرد.

بعضى این‏طورى‏اند؛ چشمشان را روى هم مى‏گذارند؛ گفتند تهاجم فرهنگى نیست. بعد كه قبول كردند تهاجم فرهنگى هست، به دنبال بحثهاى ذهنى رفتند! «تهاجم یعنى چه؟»، «فرهنگ یعنى چه؟»، «فرهنگى چه چیزهایى را شامل مى‏شود و چه چیزهایى را شامل نمى‏شود؟» ما به اینها چه كار داریم؟! نقل مى‏كنند قدیمها كه در یك شهرى، یك سینما درست كرده بودند؛ یك عده‏اى رفتند پیش عالِم شهر -كه آدم گوشه‏گیرى بود- تا وادارش كنند كه با این سینما مخالفت كند. گفتند آقا! در این شهر سینما ساخته‏اند، شما یك اقدامى بكنید. عالِم یك فكرى كرد، گفت حالا ببینیم این سى‏نُماست یا سى‏نَماست یا سى‏نِماست! كدام درست است؟! بنا كردند بحث نظرى كردن كه ضبط لفظ سینما را پیدا كنند!» (۱)

۸. سی نما؟ یا سی نما؟ یا سی نما؟

بسیاری از مباحثی كه امروز در ستادهای چاق در دست بررسی است، از این زمره است و صفی ها نیز با ترس از متهم شدن به افراطی گری، عمل زدگی و شعار محوری باید در وصف لباس های زربفت ستادیون برهنه چكامه سرایی كنند. از عجب و تفرعنی كه در این ستادها موج می زند، صف هایی را كه قرار است اجتماع مجاهدان مخلص همدل و همدست باشد، جز امواج یأس و خستگی نصیب می شود؟

جبهه فر هنگی انقلاب اسلامی مدت ها در چنبره اختاپوسی ستادهای چاق بی مصرف گرفتار بوده است. ستادهایی كه مروج علم منهای عمل، راهبرد منهای كاربرد، حرف منهای اقدام، سلب منهای ایجاب، انقلاب فرهنگی منهای فرهنگ انقلابی و انقلاب اسلامی منهای اسلام انقلابی هستند.

پادشاهان لخت مستقر در ستادها انگشت اتهام خود را به سوی تفكرات بچگانه ای كه ادعای بدیهی بودن بسیاری از محكمات انقلاب را دارند، گرفته اند تا برهنگی خود را از واضح ترین ارزشهای مدیریتی جمهوری اسلامی پنهان كنند.

۱۰. چه باید كرد؟

باید بداهت برهنگی این پادشاهان لخت را فریاد زد و لباسهای فاخری را كه نه بر خود بلكه بر دیدگان ما پوشانده اند، خرق كرد.

(۱) بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید و دانشجویان‏ دانشگاههاى سمنان

۱۸/ ۰۸/ ۸۵
 

http://www.sobhnews.com/note-note/9199انتخاب شده توسط:اصغرحسنی.............................

    سایتهای مرتبط :


http://www.careers4retail.com
http://www.careeronestop.org
http://www.carrershelper.com
http://www.cipd.co.uk
http://www.acinet.org
http://titania.emeraldinsight.com
http://www.globalcareermgmt.com
http://www.careercertification.org
http://www.acpeople.com.au
http://www.assessment.com
http://www.bls.gov
http://www.citehr.com
http://www.howtowinatassessmentconters.com
http://www.1.hrsg.ca
https://secure.i-skillsuite.com
http://www.hrdconf.ir
http://www.irimc.com
http://www.cognitivebehavior.com
http://www.ilo.org
http://www.iphrd.com
http://www.sql.tic.ir
http://www.psc-cfp.gc.ca
http://papers.ssrn.com
http://www.swotanalysis-HRM.community.url
http://www.imi.ir
http://www.tfl.org
http://www.hrsdc.gc.ca
http://www.hrdconf.ir
http://online.onetcenter.org
http://www.onetcodeconnector.org
http://www.onetknowledgesite.com
http://www.careerclusters.org
http://www.mop.ir
http://www.nipc.net/tamin
http://www.niordc.ir
http://www.news.iies.org
http://www.hrd.nigc.ir
http://www.nioc.org
http://www.nioc_hrm.com
http://www.hrm.niordc.ir
http://www. put.ac.ir

http://www.cim.ca
http://www.insead.edu/home
http://www.meetingpointbelgium.be
http://www.jma.or.jp/en
http://www.imd.ch
http://www.amanet.org
http://www.mim.org.my
http://www.sim.edu.sg
http://www.ciim.ac.cy
http://www.mdi.ac.in
http://www.kaplanopenlearning.org.uk
http://www.tmtctata.com
http://www.london.edu
http://www.imi.ir
http://www.petrorahbaran.ir
http://www.alumni.net
http://www.hec.ca
http://www.kab.or.kr
http://www.humanresourcesiq.com
http://www.euromoneytraining.com
http://www.iqpc.com
http://www.lmi.org
http://www.ecasb.com
http://www.sid.ir
http://www.kish.ac.ir
http://www.smri.ir
http://www.iranayandehnegari.org
http://www.novinparsian.ir
http://www.ils.ir
http://www.detma.ir
http://www.imre.ir
http://www.ecasb.com
http://www.smtc.ac.ir
http://www.jma.or.jp/indexeng.html
http://www.mim.edu
http://www.usm.my
http://www.mapnp.org/library
http://www.modares.ac.ir/persian/otherlink/index.htm
http://www.change-management.net/chgmodel.htm
http://www.counseling.org
http://www.cmi-lmi.com

-------------------------------